En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dünya
 4. »
 5. Büyük Balkan Turumuz

Büyük Balkan Turumuz

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
324 0

Merhabalar arkadaşlar uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Büyük Balkan turumuzu sonunda sizlerle paylaşıyoruz. Program tamamen bize özel şekilde hazırlanmıştır. İlk yurtdışı programımız olacağı için bende çok heyecanlıyım. 🙂 Göreciğimiz ülkeler Yunanistan – Makedonya – Kosova – Arnavutluk – Karadağ – Hırvatistan – Bosna Hersek – Sırbistan – Bulgaristan ‘dır.

Hadi gelin programımızın detaylarına bakalım.

1.Gün (28 Haziran 2024) :

Kocaeli ‘nden 21.00 ‘da otobüsümüzle harekete geçerek. Tekirdağ – Keşan – İpsala güzergahını takip ederek İpsala Türk sınırına varış.

2.Gün (29 Haziran 2024) : İPSALA/KAVALA/SELANİK

İpsala sınır kapısından pasaport işlemlerimiz sonrasında kahvaltımızı yapmak üzere Yunanistan ’da bir Türk köyü olan Çepelli köyünde kahvaltımızı alıyoruz(10 Euro). Kahvaltı sonrası Kavala şehrine hareket ediyoruz. Kavala’ya varışımız sonrası ilk olarak panoramik şehir turumuzda görülecek yerler arasında Su Kemerleri Panagia, 19. yy Neo Klasik yapıları, 28 Ekim Meydanı, Ag. Nicholas ve Thedoro Kiliseleri, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi ve Kavala Kalesi bulunmaktadır. Kavala kurabiyelerimizi de aldıktan sonra Selanik şehrine hareket ediyoruz. (Kavala-Selanik 135 km ) Selanik şehir turu öncesinde ilk olarak Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ediyoruz. Şehir turunda Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli görülecek yerler arasındadır. Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelde aldıktan sonra dileyen arkadaşlarımız Yunanistan için meşhur olan Taverna gecesine katılabilirler.(İsteğe bağlıdır ekstradır). Konaklama ve akşam yemeğimiz Selanik otelimizde.

3.Gün (30 Haziran 2024) : SVETİ NAUM/RESNE/MANASTIR/OHRİ

Selanik ‘teki otelimizde aldığımız sabah kahvaltısı sonrası eşyalarımız ile birlikte otelden ayrılarak Makedonya Bitola (Manastır) Şehrine hareket ediyoruz. Manastır sevimli olduğu kadar da küçük bir şehir, dolaşmanız sadece bir saatinizi alıyor. İlk önce ziyaret etmek isteyeceğimiz yer Manastır Askeri İdadisi olacaktır elbette. Bugün burası müze olarak korunuyor. İçinde Atatürk’e ait az sayıda eşyayı da barındırıyor. daha sonra Mimar Sinan tarafından projelendirilen Haydar Kadı Cami ‘ni ziyaret ediyoruz. Bundan başka Osmanlı eserleri arasında Yeni Cami ve İshak Bey Cami’de görebileceğiniz eserler arasında. Şehir turunun ardından Resne’ye hareket ediyoruz. Resne’de Niyazi Bey Sarayı’nı fotoğrafladıktan sonra Sveti Naum kilisesine doğru hareket ediyoruz. Bu muhteşem manzaralı kilise ziyaretinin ardından, Ohri’ye geçiyoruz. Ohri’de geleneksel mimariyle inşa edilmiş evleri ve sokakları göreceğiz. İlk olarak öğle yemeği sonrasında Ziyaret edeceğimiz yerler; Ayasofya Camii, Fatih camii, Ohri kalesi ve tiyatro. Mehmet Hayati Baba türbe ve tekkesi sonrasında Çınar Meydanından göle doğru yürüyoruz. Serbest zamanın ardından otelimize yerleşiyoruz. Serbest zamanda dileyen arkadaşlarımız tekne turu yapabilirler. Ohri’de yapacağımız Ekstra Makedon gecesi misafirlerimiz ile yöresel akşam yemeği dahil müzikler eşliğinde eğlence gerçekleştiriyoruz.(Ortalama fiyatı 30 euromuş.) Konaklama Ohri ’de otelimizde. “Ohri ‘deki konaklamamızda otelimizde akşam yemeği yoktur.”

4.Gün (01 Temmuz 2024) : ÜSKÜP / PRİŞTİNE / PRİZREN / İŞKODRA

Ohri ‘deki otelimizde aldığımız sabah kahvaltısı sonrası eşyalarımızla birlikte otelden ayrılarak hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Üsküp ’e ulaşıyoruz. Üsküp ’e varışımızla şehir turumuza başlıyoruz. Üsküp girişinde Bit Pazarı, Sultan Murat Cami, İsa Bey Cami, Üsküp Adliyesi ilk olarak otobüsten göreceğimiz yerler arasındadır. Bu eserlerin en başında yapımı Eylül 2011’de tamamlanmış Büyük İskender Heykeli bulunmaktadır. Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1. Justinyanus Heykeli bu proje dahilinde göreceğimiz diğer eserlerdir. Üsküp’ün sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Eski Üsküp bölgesine geliyoruz. Burada alışveriş için vereceğimiz serbest zaman sonrasında rehberimizin göstereceği buluşma yerinde toplanıp dileyen arkadaşlarımızla öğlen yemeğimiz için Türk çarşısında bize ayrılan yerde yöresel Güveçte Kuru Fasülye Balkan Köfte yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizden sonra Kosova sınırına doğru ilerliyoruz. Priştine çıkışında olan Sultan Murad Türbesini ziyaret edip Prizren’e doğru geçiyoruz. Prizren şehir turumuzu da rehberimiz ile birlikte yaptıktan sonra konaklama için İşkodra’ya doğru hareket ediyoruz. Sınır kapılarının durumuna göre akşam 21.00-22.00 ’da otelimize varmış oluyoruz. Akşam Yemeği ve konaklama İşkodra Otelimizde.

5.Gün (02 Temmuz 2024) : BUDVA/KOTOR/DUBROVNİK/TREBİNYE

Otelimizde alınan sabah kahvaltısından sonra günümüzün en gözde turistik merkezlerinden biri olan, aynı zamanda 2500 yıllık geçmişi ile tarihi değer taşıyan Kotor ’a hareket ediyoruz. Kotor ’a giderken yolumuzun üzerindeki Budva şehrini keşfetmek adına kısa bir serbest zaman sonrasında Kotor ’a hareket ediyoruz. (Budva-Kotor arası 30 km) Avrupa’nın en önemli körfezlerinden biri olan Kotor Körfezine kurulu şehrin Az. Trifun ve Az. Luka Meydanı, Tarihi dini yapıları, tarihi sokak ve mahalleleri ile şehrin esrarengiz dokusunu keşfediyoruz. Daha sonra Herceg Novi üzerinden UNESCO tarafından koruma altına alınan yaşayan şehir Hırvatistan’ın başkenti olan Dubrovnik ’e haraket ediyoruz. Buradaki gezimizi bitirdikten sonra Bosna Hersek’e giriş yapıyoruz. Trebinje şehrinde bulunan otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Trebinje ’de.

6.Gün (03 Temmuz 2024) : POÇİTELLİ / BLAGAY / MOSTAR

Otelimizde aldığımız Sabah kahvaltısı sonrası eşyalarımız ile birlikte otelden ayrılarak Tarihi Türk köyü Poçiteli ’ye hareket ediyoruz. (Trebinje – Poçitel 110 km) Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçitel ’i geziyoruz. Şişman İbrahim Paşa Camii ve medresesini, Poçitel kalesi ve Saat kulesini gördükten sonra Alperenler Tekkesi ’nin olduğu Blagay ’a hareket ediyoruz. (Poçiteli – Blagay 32 km) Blagay’da Buna Nehri’nin kaynağının görülmesi ve Halveti –Alperenler Tekkesinin ziyaret edilmesi sonrasında öğlen yemeğimizi de bu muhteşem manzarada alıyoruz. Yemek sonrası Mostar’a hareket ediyoruz. (Blagay – Mostar 15 km) Mostar’da tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsününü ziyaret ediyoruzç Mostar Köprüsü; Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü Olmuştur. Mostar’da serbest zaman sonrasında otelimize doğru hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mostar ya da Medugorje Otelimizde.

7.Gün (04 Temmuz 2024) : JABLANİCA / KONJİC / SARAYBOSNA

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısı sonrası eşyalarımız ile birlikte otelden ayrılarak İlk durağımız, 1945’lerde Tito tarafından yıktırılan demir tren köprüsünü ve Josip Bronz Tito’nun 2.dünya savaşında stratejik bir bölgeyi savunarak Mareşallik rütbesini aldığı Jablanica şehrini panaromik ziyaret ediyoruz. Dünyanın en güzel nehirlerinden biri olan ve uzantısı Adriyatik denizine kadar devam eden Neretva nehrinin üzerinde kuzu çevirme kokuları eşliğinde bir kahve ve dileyenler için öğlen yemeği molası veriyor ve ardından 17.yüzyılda 19.Osmanlı padişahı IV.Mehmet tarafından yaptırılan tarihi Konjiç köprüsünü ziyaret ediyoruz. Daha sonra Saraybosna ’ya hareket ediyoruz. Saraybosna turumuza Baş çarşı Esnaf cami, Tarihi Sebil, Bakırcılar çarşısı, Gazi Hüsrev Bey Camii, Gazi Hüsrev Bey türbesi, saat kulesi, Kurşunlu medresesi, Gazi Hüsrev bey bedesteni, Taş Han, Ferhadiye caddesi, Ferhadiye cami, Saraybosna Katedrali (Hz. isanın yüce kalbi katedrali), Sırp Ortodoks Kilisesi, Tito’nun ateşi, Savaşta bombalanan Pazar sonrasında Baş Çarşı ’da serbest zaman veriyoruz. Daha sonra akşam yemeği ve dinlenme için otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Saraybosna otelimizde.

8.Gün (05 Temmuz 2024) : BELGRAD

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra Sırbistan Belgrad yolculuğumuz başlıyor. Öğle yemeğimizi Sırbistan sınırına yakın bir yerde kuzu kapama ve ardından Sırbistan’a hareket ediyoruz. (Saraybosna-Belgrad 294 km) (Sınır İşlemleri Duruma göre 1 saat kadar sürebilir). Belgrad şehir turunda, Yeni Belgrad, Dedinje’de JosipBrozTito ’nun Mozolesi, Yeni Adalet Sarayı, Federal Parlamento, Terazije Caddesi, Ulusal Tiyatro, Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan’ı geziyoruz. Şehit Ali Paşa Türbesi, Bayraklı Cami ve Meryem Ana Gül Kilisesini ziyaretin ardından Sava Katedrali’ni geziyoruz. Serbest zaman sonrasında otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Belgrad Otelimizde.

9.Gün (06 Temmuz 2024) : SOFYA / İSTANBUL

Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra otelden eşyalarımız ile birlikte ayrılma ve devamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya hareket ediyoruz. Sofya şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya – Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra Meclis Binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz buradan otobüsümüze binip otelimize hareket ediyoruz. Daha sonra Kapıkule’ye doğru geliyoruz. Pasaport ve işlemlerin ardından ülkemize giriş yapıyoruz ve turumuzu sonlandırıyoruz.

Ücretlendirme ve Ödeme Detayları :

Arkadaşlar tur fiyatlarımız Aralık 2023 sonuna kadar bu şekildedir. Ocaktan sonra kayıt olacaklar için, bölgedeki enflasyon farkına göre gezi ücreti artacaktır. 2023 sonuna kadar kayıt yaptıran arkadaşlarımız bu zamdan etkilenmeyecektir. (Örneğin; Ocak 2024 ‘te %5 artış yaparsa oteller gezimiz 630 Euro olacaktır. )

FİYAT (Kişi Başı): 600 EURO ( İki veya Üç kişilik odalarda)

0-3 YAŞ (Kişi Başı): 100 EURO

3-11 YAŞ (Kişi Başı) : 400 EURO

TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA: 800 EURO

TUR FİRMASINA KREDİ KARTI İLE BANKA VADE FARKLI ÖDEME YAPILABİLİR.

ARKADAŞLAR ÖN KAYITLARINIZI ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE YAPTIRABİLİRSİNİZ. KAYIT İÇİN TUR FİRMASINA 100 EURO ÖN ÖDEME YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. OTEL REZERVASYONLARI İÇİN BU ÜCRET GEREKLİDİR. 100 EURO ÖDEMELERİNİ ROTAKADRAJIN BELİRLEDİĞİ BİR TARİHTE YAPACAĞIZ. KALAN ÖDEMELERİ ROTAKADRAJ TARAFINDAN BELİRTİLECEK TARİHE KADAR TUR FİRMASININ ŞİRKET İBANINA YAPILABİLİRSİNİZ. ÖDEMELER EURO VEYA EURONUN ÖDEME YAPILACAK GÜNKÜ TL KARŞILIĞI OLARAK YAPILABİLİR. MÜCBİR SEBEPLER HARİCİNDE ÖN ÖDEME İADESİ YOKTUR.

Konaklama Yapacağımız Şehirler ve Ülkeler :

 1. Gün: Selanik’te Konaklama(Yunanistan)
 2. Gün: Ohrid’de Konaklama(Makedonya)
 3. Gün: İşkodra’da Konaklama(Arnavutluk)
 4. Gün: Trebinye’de Konaklama(Bosna Hersek)
 5. Gün: Medugorje ve ya Mostar’da konaklama (Bosna Hersek)
 6. Gün: Saraybosna’da Konaklama(Bosna Hersek)
 7. Gün: Belgrat’ta Konaklama(Sırbistan)

Fiyata Dahil Olan Hizmetler :

 • Avrupa Birliği Standartlarına uygun araçlar ile ulaşım
 • 7 gece belirtilen şehirlerde 4 yıldızlı otellerde 2 ve 3 kişilik odalarda konaklama
 • Programda belirtilen tüm şehir turları
 • Gümrük verileri VAT ve TAX ödemeleri
 • Otellerdeki açık büfe kahvaltılar
 • Bazı otellerde set menü akşam yemekleri(6 adet)
 • Araç içi sınırlı su ikramları
 • Türkçe rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :

 • Schengen Vize Ücreti (Yeşil pasaportlular bu ücretten muaftır.) (Vize ücreti 160 – 180 Euro arasında değişmektedir. Vize çıkmazsa tur ücretiniz komple iade edilir.)
 • İlk gün sabah kahvaltısı (10 Euro civarıdır.) (İsteğe bağlıdır. Zorunluluk yoktur.)
 • Otel ekstraları ve mini bar kullanımı
 • Fix menü dışındaki ekstralar
 • Yurt dışı çıkış ücreti (2023 ‘te 150 TL idi, 2024 bakalım ne olacak. )
 • Belirtilen ekstra tekne vs turları (İsteğe bağlıdır. Zorunluluk yoktur.)
 • Yemekli Makedon Gecesi (Maksimum 30 Euro) (İsteğe bağlıdır. Zorunluluk yoktur.)

Arkadaşlar program ROTAKADRAJ ‘A özel hazırlanmıştır.  Yıllardır bizimle gezenler tarzımızı bilir. Fazlası olur eksiği olmaz. Etkinliğimiz ROTAKADRAJ adına MONO TURİZM tarafından gerçekleştirilecektir. Sorularınız için bize instagram üzerinden yazabilirsiniz. Kar amaçlı bir etkinlik değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir