En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ege
  4. »
  5. Alaçatı Ot Festivali 2023 “Yeniden Doğuş”

Alaçatı Ot Festivali 2023 “Yeniden Doğuş”

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
634 0
alacati

Nisan ayı demek festivallerin en popüler olanına rotanızı çevirmek demekse, mis gibi Ege havası,  Ege otlarıyla, mimozaların süslediği, papatyaların taçlandırdığı, enginarların renk kattığı, otların dile geldiği bu  ‘Otların Rüzgârlı Öyküsü’  Alaçatı Ot Festivali ‘nde siz de kendinizden çok şey bulacaksınız. Festival deyip geçmeyin, Alaçatı tüm cömertliği ve samimiyetiyle sizi bekliyor olacak.

 

Çok mu kalabalık olacak, çok mu insan gelecek diye korkmayın. Sonuçta, 2016 yılında Shining Star Awards ödüllerinde ‘En Başarılı Festival’ ödülünü alan Alaçatı Ot Festivali ‘ne gidiyorsunuz. Ülkemizin gelenek ve göreneklerini gelecek nesillere aktarması açısından büyük bir misyon yüklenmiş ve hakikaten başarıya ulaşmıştır. Her geçen sene artarak büyüyen ilgi bu festivali özel kılıyor ve çok fazla misafir alıyor. Bu nedenle kalabalıktan korkmayın, çünkü gerçekten kalabalık olacak.

 

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 12 ’ncisi düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali 27-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve bu yılki teması “YENİDEN DOĞUŞ”.  Bu yıl depremin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenecek dayanışma festivalinde, depremden etkilenen 11 ilin bölgesel lezzetlerinden stantlar oluşturulacak. Festivalde depremden etkilenen 11 ilin bölgesel lezzetlerinden oluşturulacak stantlarla, vatandaşlara ve yerel üreticilere destek oluncak.

alacati ot festivali

 

İzmir’in güzel ve turistik ilçesi Çeşme’ye bağlı bir belde Alaçatı. Tepede değirmenlerin olduğu noktada rüzgarı yüzünüzde hissedeceksiniz, Ege ‘nin o sıcak ve samimi rüzgarı size hoş geldiniz dercesine . Etrafına bakmaya başladığınızda Rumlar ‘dan kalan taş evlerin güzelliğine ve sokaklarına hayran kalacaksınız. Şimdilerin en popüler turizm merkezlerinden biri oldu Alaçatı ve popülerlikle beraber fiyatlar da yükseldi. Yaz dönemi yüzlerce turist ağırlayan belde Ot Festivali ile de gündemden hiç düşmeyecek gibi duruyor.

alacati ot festivali

Alaçatı Ot Festivali ilk olarak 2010 yılında ve bir gün olarak gerçekleşmiştir. 2010 senesinden bu yana bölgenin turizmine büyük katkı sağlayan Ot Festivali Ege Bölgesi’nin vazgeçilmez otlarını sizlerle buluşturuyor. Tabi ot değil de, eti daha çok seviyorsanız bu festival size keyif vermeyebilir.

 

Ege deyince insanın aklına taptaze ve envai çeşit otları geliyor elbet. Festival boyunca da Ege mutfağını süsleyen onlarca çeşit ot stantlarda yerini alıyor. Her derde deva bu otları satın alırken sorularınızı ve merak ettiklerinizi sormayı unutmayın. Tabi ki muhabbeti kalabalığı da düşünerek çok fazla uzatmayın derim.

alacati ot festivali

Yerel üreticinin yüzünü güldüren festivale ilgi çok büyük. Festival günleri boyunca her gün bir çok etkinlik gerçekleşiyor.

Arnavut kaldırımlı Alaçatı sokaklarında kurulan onlarca stantta çeşit çeşit Ege otları, taze sebzeler, dalından koparılmış limonlar, kurutulmuş dağ kekikleri, bitki çayları…

Hanımların el emeği otlu börekleri, otlu yemekleri, sağlık kokan tarifleri. Burada tercih sizin damak tadınıza kalıyor elbet. Ama otlu böreği ve ev yapımı limonatayı denemeden sakın geçmeyin derim..

 

 

Kortej geçişi ise en renkli anlardan biri. Renkli kostümler, ilginç aksesuarlar, samimiyet ve en güzeli doğallık. Sizlerin de hayatın unutulmaz anılar bırakacak olan ot temalı korteje denk gelirseniz çok keyif alacaksınız.

 

Açık hava konserleri de bambaşka bir atmosfer katıyor Alaçatı Ot Festivaline. Gün boyunca Alaçatı sokakları hareketli, müzik ve eğlence dolu. Kendinizi müziğin ritmine kaptırıp. Ege’nin ise mis gibi otlarının tazeliğine, otlarla yapılan hamur işlerine, zeytinyağlılara. Alaçatı ‘nın güzel dokusuna bırakma zamanı şimdi. Ve aslında en önemlisi gündelik hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak değil mi hepimiz için?

 

 

Dilerseniz Alaçatı’da konaklama imkanınız da var. Taş butik oteller bölgenin turizminde önemli bir yere sahip. Farklı bir deneyim isteyenler için taş butik oteller tercih konusu olabilir. Fakat hatırlatmakta fayda var, malum festival zamanı kalabalık olacağından rezervasyonunuzu çok önceden yaptırın derim. Ve unutmayın ki fiyatlar kalabalıkla eş değer olarak yüksek olacaktır.

 

‘Otların Rüzgârlı Öyküsü’  Alaçatı Ot Festivali  bizleri bekler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir