En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ege
 4. »
 5. Çeşme ‘de Gezip Görmeniz Gereken Yerler ve Önerilerimiz

Çeşme ‘de Gezip Görmeniz Gereken Yerler ve Önerilerimiz

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
626 0
cesme

Çeşme, Türkiye’nin turistik yerlerinden biri ve gezilecek birçok yer barındırıyor. İşte önerilerimiz:

 

 • Alaçatı: Alaçatı, tarihi evleri, dar sokakları, butikleri ve restoranları ile ünlü bir kasaba. Burada yürüyüş yapabilir, alışveriş yapabilir ve tarihi yapıları görebilirsiniz.

cesme-marina-gezi

 • Çeşme Kalesi: Çeşme’nin en ünlü yapılarından biri olan Çeşme Kalesi, 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. Burası hem tarihi, hem de deniz manzarası için güzel bir yer. Çeşme Kalesi müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa, müzeye giriş ücreti 2023 tarihli 100 TL. Öğretmenler kimlikleri ile ücretsiz bir şekilde gezebilirler.

Açılış/Kapanış Saatleri (Müze her gün ziyarete açıktır.)
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:30
Gişe Kapanış Saati: 19:00

Padişah II. Beyazıt tarafından yaptırılan gösterişli kale, sağlam olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır ve Çeşme Arkeoloji Müzesi’ni de kapsayan birçok sergi salonuna sahiptir. En yukarıdaki ünlü Türk denizcisi Çaka Bey’in adını taşıyan Çaka Bey Kulesi’nden şehrin manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

cesme kalesi

 • Ilıca Plajı: Çeşme’nin en popüler plajlarından biridir ve berrak suları, beyaz kumu ve güzel manzarası ile ünlüdür.

 • Dalyan Köyü: Dalyan Köyü, doğal güzelliği ve tarihi dokusu ile ünlü bir köydür. Burada antik tiyatroyu, Roma hamamını ve Bizans kilisesini görebilirsiniz.

 

 • Erythrai Antik Kenti: Erythrai Antik Kenti, tarihi kalıntıları ve antik mimarisi ile ünlüdür. Burada tiyatro, agora, tapınak ve stoa gibi birçok antik yapıyı görebilirsiniz.

 

 • Aya Yorgi Koyu: Çeşme’nin en güzel koylarından biridir ve yürüyüş yapabileceğiniz, yüzüp güneşlenebileceğiniz bir yerdir.

 

 • Çeşme Marina: Çeşme Marina, lüks yatlar ve tekneler için yapılmış modern bir marinadır. Burada yürüyüş yapabilirsiniz. Yemek yiyebilir ve harika bir manzara eşliğinde gün batımını izleyebilirsiniz.

 

 • Rumeli Pastanesi: Uğramadan geçmemeniz gereken bir yer: Rumeli Pastanesi. Atatürk Caddesi üzerinde yürürken karşınıza çıkacak olan bu lezzetli adrese mutlaka uğrayın. Sakızlı dondurması ve muhallebisi  çok lezzetli. Türkiye ‘nin en iyi 10 dondurmacısıdır biridir.

 • Kumrucu Hikmet: İsterseniz Alaçatı ‘da kumru yiyebilirsiniz. Son gittiğimde fiyatlar bana biraz abartılı geldi. Alaçatı ‘da olduğumun aklıma geldi ve oturup yedim. 🙂

kumrucu hikmet

Umarım bu öneriler yardımcı olmuştur!  Keyifli gezmeler dileriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir