En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Seyahat Rehberi
  4. »
  5. Evden Çıkmak İstemiyor Musun? Bu Yazı Senin İçin

Evden Çıkmak İstemiyor Musun? Bu Yazı Senin İçin

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
597 0
ev den cik

Hayat koşuşturması içinde bir yerlere takılı kaldığımızı düşünüyor, artık bırakın farklı bir şehre gitmeyi hafta sonu sadece evde yatıp dinlenmek isteyenlerin, hayatın gittikçe anlamsız ve tek düze olmaya başladığını hissedip depresyon eşiğinde olanların, turları saçma bulanlar, monotonluktan ruhu daralanların, gezme motivasyonunu hatta yaşama motivasyonunu kaybedenlerin, ev- iş-okul arasında sıkışıp kaldığını hissedenlerden misiniz? İşte bu yazı tam size göre.

 

Siz de “Keşke öğretmen olsaydım, yazın hep tatil yapardım.”  Diye çevrenizdeki herkes tarafından ahlanıyorsanız ya da “Oh be 2 ay yatıyorsunuz, tatil yapıyorsunuz diyenlerden sıkıldınız mı?”  “Sanki cebimizde sınırsız bir para, 2 ay boyunca tüm dünya turu yapıyormuşuz  gibi davranılmasından dolayı gezme motivasyonunuzu kaybettiyseniz aşağıda paylaşacağımız birkaç öneri ile harekete geçebilir, artık gezmemek için bahane değil gezmek için sebepler bulmaya başlayabilirsiniz. (Tabi bu ekonomik koşulları yok sayarsak.)

 

ROTAKADRAJ ‘dan size küçük birkaç pratik öneri.

 

1- İlham alın yani diğer bir deyişle “gaza gelin”!

Öncelikle seyahat etmeyi gerçekten istemeli, gezmek için yaşamayı hayat tarzı olarak benimsemelisiniz. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve farklı insanlarla tanışmayı seven ama bir şekilde kendinize çeşitli bahaneler buluyorsanız önce bu eylemsizlik hallerini aşmalısınız. Bunun için ilk adım kendini gaza getirecek yollar bulmaktır.

Seyahat etme dürtünüzü harekete geçirmelisin.  Kaba tabirle sizi “gaza” getirecek bir şeyler bulmalısınız. Mesela duvarınıza asacağınız bir dünya haritası üzerinde gitmek istediğiniz yerleri işaretlemek , sık sık bir gezi bloğu okumak ya da VLog izlemek, belgesel izlemek, Instagramda sürekli gezen birilerini takibe almak gibi. Eminiz ki belli bir süre sonra kendinizi seyahat planı yaparken bulacaksınız.

2- Hafta sonlarınızı boş geçirmeyin!

Her hafta sonu bir yerlere giden, sürekli farklı aktiviteler yapan insanlar artık bağlasanız da durmaz hep daha fazlasını aramaya başlar. Önce yaşanılan şehir dar gelir, sonra yakın çevrede görülecekler tüketilir, sonra bulunduğumuz ülkede artık keşfedecek bir şey kalmaz ve bunun sonu gelmez. Bu döngü bu şekilde hep devam edecektir.

Her hafta sonu olmasa da ayda en azından bir hafta sonunda bir yere gidin.

Hafta sonu için yaşadığınız şehre yakın gezilecek yerleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha hızlı hem de daha az maliyetli bir seyahat yapmış olacaksınız.

 

Yeşil Pasaport nasıl çıkartılır? Bütün detaylarıyla yazımızda.

3- Gözünüz  kulağınız açık olsun!

Özellikle sosyal medyada son dakika fırsatlarını ve indirimleri sürekli takip etmelisiniz. Hatta bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.

4- Yol arkadaşlarınız olsun!

Çevrenizdeki arkadaşlarımızın bizi ne kadar etkilediğini (olumlu/ olumsuz) bir düşünün. Eğer sürekli bir yerlerde fotoğraf paylaşan bir arkadaşınız varsa sizin de canınız o güzel fotoğraf karelerinde olmak istemez mi? Sürekli bıkkın bir şekilde her hafta sonu aynı ortamda zaman geçiren bir arkadaşınız sizi de bir o kadar durağanlaştırmaz mı?

Sizin gibi gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven bir arkadaş çevreniz olsun. Bir araya geldiğinizde illa ki bir tatil muhabbeti ya da bir gezi planı konuşulacaktır. Birlikte plan yapmasanız dahi arkadaşlarınız en son gittikleri şehirden bahsederken sizin kulaklarınız kızarmaya, kalp atışınız hızlanmaya başlayacaktır. Ve daha buluşma biter bitmez cep telefonunuzdan araştırmaya girişeceksiniz.

En iyi yol arkadaşlarınızla bir yolculuğa çıkın. Özellikle araba yolculuğu yapın. Dilerseniz yaşadığınız şehre yakın bir yerlere, ya da yurt dışına kaçın birlikte. Bu seyahatinizde biriktirdiğiniz güzel anılar ve maceralar asla unutulmayacak ve her zaman devamı gelsin istenecektir.

Tabi  bu arada bizden küçük bir nasihat.”Çok iyi tanımadığınız, yeni tanıştığınız kişilerle hemen yolculuğa çıkma konusunda biraz sakin karar vermeye çalışın zira tam tersi, bu olası kötü tecrübe sizi seyahat fikrinden bile soğutabilir.”

5- Gezmek için sebep yaratın!

Bize göre bazı yerlere özellikle belirli bir amaç için gitmek en güzel seyahat tarzıdır. Kapadokya ‘ya balona binmek, Adana ‘ya kebap yemek, Uludağ ‘a kayak yapmak için gezebilirsiniz. ROTAKADRAJ ‘la keyif almak için her yere gitmek gibi.

Rüzgar sörfü, kayak, yüzme, snowboard, kite, dalış öğrenin. Hazır çalışıp para kazanıyorken bu tip beceriler için zaman yaratın. Neden? Çünkü, bu sizi seyahatlerinizde daha aktif bir kişi haline getirecektir. Ayrıca ” Nereye gitsem?” diye plan yaparken, bazı şehirlere gitmek için bir sebebiniz olacaktır.

Motivasyonunuz ne olursa olsun, aklınızda hep gezmek olsun. Çünkü gezmek YAŞAMAKTIR.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir