En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kamp Tavsiyeleri
  4. »
  5. Çadır tatili mi? Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çadır tatili mi? Kamp Çadırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
581 2
cadir, kamp, tatil

Havalar ısınmaya başladı, doğru orantılı olarak tatil hayalleri ve planları da kafamızı kurcalar oldu. Hayallerimiz ultra lüks bir otelde en az 15 günlük tatiller olsa da, maalesef ekonomik koşullar bizi en uygun tatil planlarına itmek zorunda kalıyor. Daha önce hiç kalmamış olabilirsiniz ama şundan emin olabilirsiniz: Çadır kampı tatili keyfini aldıktan sonra hiçbir otel size keyif vermeyecektir. Şahsen bana keyif vermiyor, çünkü otel resmen yarı kapalı ceza evi gibi geliyor. Belli saat aralığında kahvaltı, yemek, etkinlik vs vs… Şezlong kapmak için sabah altı da kalkanları hesaba katmıyorum bile. O nedenle hadi gelin işe nasıl çadır almalıyız ile başlayalım. Keyifli bir çadır kampı için kendiniz hazır hissediyor musunuz?

1)En Önemli Kriterimiz: Çadırda Kaç Kişi Kalacaksınız?

Bu başlığa başlamadan önce, üreticilerin size söylediği 4 kişilik, 6 kişilik verilerine asla inanmayın. Dört kişilik yazan bir çadırda emin olun, yetişkin 2 kişi ancak sığar. Ben zamanında buna inandım, 2 kişilik diye aldım, ama kendim tek başıma dahi sığamadım. Bu duruma yol açan en önemli neden çadırda kalan kişilerin malzemeleri, çadırdaki alanı daraltıyor. Bu bakımdan dört kişinin rahat etmesi için 5-6 kişilik bir çadır satın almak daha doğru bir karar olabilir. Bu sayede, size yatmak için veya eşyalarınızı koymak için ekstra alanlar yaratacaktır. Aynı şekilde bulunduğunuz bölgedeki hava durumu kötüye giderse çadır içindeki geniş alanlar sizin için daha da önem kazanır. Dışarıdaki malzemelerinizi hızlı bir şekilde çadırın içine koyabilirsiniz. Yok ben rahatlık ve konfordan ödün vermeyi göze alıyorum, bulunduğum kişi sayısından çok daha azına hitap eden çadırları da satın alabilirim derseniz, ilk kamp maceranızdan sonra da tövbe edersiniz.

 

Tatile gidenlerin çadırlarında kıvrılıp uyuduklarını düşünürsek, rahat hareket alanı tanıyan genişlikteki bir çadırın önemi son derece fazla. Keyifli bir kamp için, kesinlikle geniş ve kurulumu rahat olan bir çadır tercih ediniz.

 

2)Kamp Çadırı Kullanım Koşulları ve Mevsimsel Özellikleri

Bir yaz çadırı hafif malzemeden yapılır ve zorlu hava koşullarına uygun değildir. Fakat beş mevsim (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış ve son olarak, dağcılıkta aşırı kış ve soğuk şartları ifade eden beşinci bir mevsim vardır.) çadırlar, zorlu hava koşullarında kullanılmak için tasarlanmıştır, eğer devamlı kamp yapmayacaksanız sizin için gerekli değil. “Ben bu kamp ve çadır olayını çok sevdim,  karlı ve soğuk havalarda kamp yapmayı planlıyorum.”  diyorsanız, kesinlikle paraya kıyıp, zorlu hava şartları için tasarlanan kamp çadırlarını tercih etmelisiniz.

 

Güneşli havalarda ve sıcak iklime sahip olan bölgelerde kamp yapmak istiyorsanız, çadırınızın dış malzemesinin kalitesi o kadar da önemli değil. Fakat havanın gece ve gündüz arasında hızlı bir şekilde değişebileceğini de unutmayın. Kendinizi garantiye almak istiyorsanız, sıcak havalarda da kullanmak için sert iklimlere karşı dayanıklı olan çadırları tercih edebilirsiniz. Bana sorarsanız, çok fazla kamp atmayacaksanız, bunu uyku tulumu veya battaniye ile de rahatlıkla çözebilirsiniz.

3)Geldim En Zor Kısma: Çadır Kurulumu Nasıl? Videolarda çok basit gözüküyor değil mi?

Çadırınız gerçekten harika gözüküyor, tam da istediğiniz gibi… Peki, nasıl kurulduğu hakkında fikriniz var mı? Çadırı kurarken kaç kişiye ihtiyaç var ya da tek bir kişi bu çadırı kurabiliyor mu? Çadır seçerken, bu detayı asla es geçmeyin. Sonra sahibinden.com gibi alışveriş sitelerinde yarı fiyatına dahi satamazsınız.

 

Kamp yapmak için bulunduğumuz yere vardığımızda sıcağın altında, insanlar denizde veya yeşillikler için keyif yaparken çadırı kurmak için saatler harcamayı elbette hiçbirimiz istemeyiz. Bu bakımdan çadırın nasıl kurulduğunu ve toplandığını mutlaka öğrenin. Mümkünse satın aldığınız yerde çadırın kurulumunu test edin ve sizi uygun olup olmadığını belirleyin. Hatta aldıktan sonra bile, çadır tatiline çıkmadan önce, evde birkaç defa kendi başınıza kurmaya çalışın. Şunu da es geçmeyelim, kamp atan insanlar birbirine yardım etmeyi çok severler, illaki kamp alanında size yardım edecek birileri çıkacaktır.

İnternetten satın alacaksanız (ilk defa alacaksanız, internetten almayı tavsiye etmiyorum.) , mutlaka Youtube ’tan çadır kurma videolarını izleyin.

 

4)Çadır Malzemesi Nasıl Olmalı?

Çadırın hangi malzemeden yapıldığı büyük bir önem taşır. Ucuz bir çadır alacaksanız, sakın almayın. Sabah altı olunca, saunada uyanma hissini sonuna kadar deneyimlersiniz. Örneğin; pamuklu bir kumaş olan kanvastan yapılan çadırlar su geçirmezdir. Ancak suyu emdiğinde çok ağır hale gelir. Diğer olumlu yanı ise uzun ömürlü olmasıdır; naylon kadar çabuk bozulmaz. Naylon ve polyesterden yapılan çadırlar da su geçirmezdir. Ancak güneş altında kalmaları, naylon ve polyesterden yapılan çadırların ömrünü ve sizin de ömrünüzü kısaltabilir.

 

Çadırınızın su geçirmez olduğundan emin olmak için dikişlerini kontrol edin. Sızdırmaz bir yapıda olduğuna emin olun. Birçok marka, çadırlarının su geçirmediğini iddia eder. Ancak fiyat düştükçe çadırların su geçirme ihtimali de artabiliyor. Alırken üstüne su döküp, bak su geçirmiyor diyen bir satıcıyla karşılaşırsanız, hemen o mağazayı terk edin.  Uzun süreli yağmur altında, Ripstop kumaşlı çadırların su geçirmezlik konusunda son derece başarılı olduğunu söylebiliriz.

Çadırlarınızın dışına kesinlikle, güneş ışığını yansıtan bir ekipmanınız da olsun. Bu sayede çok keyifli uyku çekebilirsiniz. Bu konuda Decathlon ‘ın fiyat performans ürünleri bulunmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer malzeme çadırların fermuar yapısı. Fermuarın rahat hareket etmesi, kumaşı sıkıştırmaması önemli. Çadır perdesi ise poliüretan ve silikon kaplama naylondan olmalıdır; eğer kaliteli bir çadıra sahip olmak istiyorsanız…

5)Çadırınız Ne Kadar Ağır?

Çadır alırken nelere dikkat edilmeli listemizdeki bir diğer önemli nokta ağırlık. Çadırınızı uzun mesafelere taşımanız gerekecek mi? Böyle bir şey gerekiyorsa çadırın ağır olması hoşa gidecek bir durum değil. Veya arabanızın üzerine çadırınız sığacak mı? Sığsa da yük anlamında arabanızın performansını etkiler mi?

Ağırlığın yaratabileceği daha birçok olumsuz durumlar sayabiliriz. Bu yüzden çadırın ağır olması sorun yaratırsa, daha hafif çadırlara yönelin. Çünkü herkes, ağır bir çadırı taşıyacak kadar güçlü veya kaslı olmayabilir.

Evden çıkmak istemiyor musunuz? Hadi sizi yollara düşürecek yazımızı okuyalım.

6)Çadırın Havalandırması

Daha önce kamp kurduysanız biliyor olmalısınız: Sabah uyandığınızda her şey sinir bozucu bir şekilde nemli ve ıslak olabilir. Kıyafetleriniz, yatağınız ve çadırdaki diğer eşyalarınız… Böyle bir durumla karşılaşmamak için havalandırma özelliği olan çadırları tercih edin. Mümkünse çadır sinekliği açıkken havalandırması olan çadırları satın alın. Havalandırma olmazsa, nem çadır keyfinizi kaçırabilir.

7)Çadır Zemini Önemli!

Çok fazla kullanılan çadırlar güçlü bir zemine sahip olmalı. Çünkü çadır zemini, sizi nemden ve rahatsız edici yüzeyden koruyarak daha rahat bir deneyim elde etmenizi sağlar. Polyester malzemeden yapılan bir zemin her zaman işinize yarayacaktır. Bu konuda önerilen malzemelerden biri de footprint’tir. Footprint özel olarak tasarlanmış ve şekillendirilmiş bir kumaş parçasıdır. Çadırınızı zeminden korur ve aşınmaları önler. Marka önemli değil; sağlam olması yeterlidir. Eğer buna bütçe ayırmak istemezseniz,ve sabit bir kamp alanına gidecekseniz eski bir battaniye de işinizi görecektir. Tabi bunlardan önce, çadırı kuracağınız zeminde ki taşları, sivri nesneleri temizleyin ki çadır zemine zarar vermesin.

8)Fiyat ve Performans İlişkisi Mi, Yoksa Kalite Mi?

Tabii ki herkes yüksek fiyatlı çadır satın alamayabilir ve zaten almasına da gerek yok bence. Ancak kalite standardını yakalaması için de belli oranda harcama yapmak gerekir. Ucuza satılan çadırlara baktığımızda istenmeyen ya da ihtiyacı karşılamayan en az bir özelliğe sahip olduğunu görebiliyoruz. Fakat aynı durum fiyatı yüksek olan çadırlarda da geçerli. Fiyatı yüksek olan çadırın daha iyi daha kaliteli olduğunu söylemek her zaman mümkün değil. Burada ki en büyük kriteriniz  kullanıcı yorumları olsun. Youtube da bol bol inceleme videoları izleyin derim.

Önemli olan ihtiyacınıza hangisi uygunsa o çadırı almanız. Örneğin soğuk havalarda ve zorlu iklim şartlarında başınızı huzur içinde sokabileceğiniz bir çadır arayışındaysanız evet bütçeyi biraz arttırmak gerekiyor. Fakat ucuz kamp çadırları da beklentilerinizi karşılayabilir.

9)Satış Sonrası Servis ve Yedek Parça Temini

Bu yazımızı sonuna kadar okudunuz ve tam da istediğiniz özelliklere sahip bir çadır satın aldınız. Fakat işler ters gitti, üründe arıza var veya bir parçası eksik geldi. Bu durumda satın aldığınız işletme veya marka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu nedenle kamp çadırı satın alırken güvenilir üreticilere ve güven veren markalara başvurun. Böylece büyük umutlarla satın aldığınız üründe ikinci bir hayal kırıklığı yaşamayın.

Umarım bu yazımız size çadır alma konusunda yardımcı olmuştur. Şunu unutmayın:  Eğer ilk defa çadır tatili yapacaksınız, gidip en pahalı çadır en iyisidir diyerek yola çıkmayın. En detaylı şekilde araştırıp, daha önce kullanan kullanıcıların fikirlerine ve yorumlarına önem verin. Hepinize keyifli kamplar.

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Yusuf - -

    Çok teşekkürler kamp yapmak isteyenler için gayet bilgilendirici olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir