En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kamp Tavsiyeleri
  4. »
  5. Trekking Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Trekking Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
532 0
trekking

Doğa yürüyüşünün insana verdiği huzur ve keyfi bir düşünsenize. Keyifli ve mutlu yürüyüşün sırrı nedir, hiç düşündünüz mü? Cevap çok basit mutlu ayaklar… İster sert kayaların üzerine basın, ister çakıllı patikaları arşınlayın… İyi bir trekking ayakkabınız yoksa bu keyif belli bir zamandan sonra eziyet haline gelecektir. Güzel geçecek bir günü eziyet haline getirmek istemiyorsanız, bağcığın son düğümünü attığınızda acaba? dememek için hadi gelin hep beraber yazımıza göz atalım.

Burada yazılan tavsiye değil, hepsi deneyimler sonucu ortaya çıkmıştır.

 

İyi bir yol tutuşuna sahip trekking ayakkabısını tanımanın en iyi yolu, zeminle temas eden oluklarına bakmaktır. Oluklar derin olmalıdır çünkü bunların arasına çamur, kar, kir vb. maddeler sıkışacak. Bu nedenle keyif verici bir gezinti için ayakkabının derin oluklara sahip olduğuna dikkat etmektir.

Dipnot: Her yürüyüşten sonra olukların içine sıkışan nesneleri temizlemeyi unutmayın.

 

  • Ayakkabı Tabanı Yumuşak ve Esnek Olmalı

Farklı türde arazilerde yürüyeceksiniz ve iyi bir yol tutuşu için ayakkabılarımızın taban seçimi oldukça önemlidir. Aşırı sert veya yumuşak olmamalıdır. Yumuşak olup, esnek değilse yine size uygun olmayacaktır. Yumuşak ve esnek bir taban, genel anlamda bizleri memnun edecektir. Bu özellikten dolayı trekking ayakkabımızın ömrü açısından biraz ödün vereceğiz maalesef ki. Peki, bu konuda bizi üzmeyecek bir ayakkabının uygunluğunu ve kontrolü pratik bir şekilde nasıl yapılabiliriz?

Parmaklarınız ve ya metal bir nesne ile tabana hafif bir şekilde vuralım. Sonra çıkan gürültüye kulak vermeliyiz. Donuk bir ses işittiysek, kontrol ettiğiniz ayakkabı tam da işimize yarayacak yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir. Güçlü ve ya tiz bir ses duyduysak,  o ayakkabıya hemen geri yerine kaldıralım. Kesinlikle bize göre değil. Trekking ayakkabısının esnekliği ayakkabıyı bükerek test etmemeliyiz.

  • Ayak Bileği Desteği Olmalı (Olmazsa olmaz)

Normal zamanda devamlı olarak kullandığımız spor ve koşu ayakkabıları, gerekli olan bir esnekliğe ve ayağımızı kavrama özelliklerine fazlasıyla sahipler. Trekking veya doğa yürüyüşü için bu ayakkabıların en büyük eksiklerinden biri ayak bileği desteğidir. Engebeli arazilerde yürürken, yamaçlardan tırmanırken, ayak bileklerimiz gündelik hayatımızda alışık olmadığı bir şekilde bükülecektir. Eğer bu durum, biraz aşırıya kaçarsa günlerdir hayalini kurduğumuz, keyifli ve mutlu hissedeceğimizi düşündüğümüz trekking maceramız bizim için bir işkenceye dönüşebilir.

 

İstenmeyen bu sonucun ortaya çıkmasını engellemek için ayak bileği desteğine ihtiyacımız vardır. Dolayısıyla satın alacağınız ayakkabının bu desteği sağladığından ve ne oranda sağladığından emin olmamız gerekmektedir. Satıcıya sorarak ya da ayağımıza giyerek bunun farkını kolayca anlayabiliriz. Bazıları ayak bilek destekli trekking ayakkabılarından bota benziyor diye vazgeçse de, sakın siz öyle bir hataya düşmeyin. Hepinize keyifli ve mutlu yürüyüşler dilerim.

Çadır Tatili için nasıl bir çadır tercih etmelisiniz?

  • Bir Numara Büyük Tercih Edelim.

Outdoor veya trekking ayakkabısı ideal numara tercihinin özeti şudur:

Normalde giydiğiniz gündelik ayakkabınızdan bir numara daha büyüğünü tercih etmeliyiz. Çünkü sürekli giydiğiniz numarayı satın almayınız. Ekstra alan olmadığı için ayak parmağınızın ve ayak çatalımız ayakkabı duvarına sürekli sürtünecektir. Normal bedeninizden daha büyük bir ayakkabı tercihi, bizi ayakkabı yanıklarından koruyacak ve uzun süreli yürüyüşlerde ayaklarımıza rahat nefes alması için yeterli imkanı sağlayacaktır.

  • Trekking Ayakkabısı Su Geçirir Mi?

Yağmur yağdığında veya sulu bir alandan yürüdüğümüzde, ayakkabımızın içine su girecektir. Bu durum bize kötü bir tecrübe ve gün yaşamanıza neden olacaktır. Sadece yağmur yağdığında, su kütlesine bastığınızda değil. Erimiş kar suları ile temas ettiğimizde bizi beklenmedik senaryolar bekleyebilir. Ayakkabılarımız suya karşı korumalı değilse ayaklarımızdaki ıslaklık, ayakkabımızın ayağımızı olumsuz etkileme ihtimalini güçlendirecektir. Ayrıca ıslak çoraplar ile uzun mesafe yürüyüşleri gerçekten keyif bozucudur.

Bu nedenle, suya dayanıklı ve rahatsız edici sıvılara karşı bariyer görevi üstlenen trekking ayakkabsı satın almanın önemini hiçbir zaman görmezden gelmemek gerekiyor. Eklenmiş bir deri veya reçine tabakası, bu konuda oluşacak sorunlara başarılı bir şekilde çözüm bulmamıza yardımcı olacaktır. Bu özellikler sayesinde, su birikintisine basıp 3-4 saniye durduğunuzda dahi ayakkabımızın ıslanmamasını veya su sızmamasını sağlar. Eğer yürüyüş esnasında, ayakkabınız su almaya başladıysa; günü kurtarmak adına en pratik çözüm ayağımıza poşet giyip, yürüyüşümüze o şekilde devam etmektir.

Bu konuda beklentilere cevap vermesi için sıvılara karşı korumalı olması gerekmektedir. Söz konusu su geçirgenliği olup olmaması değildir. Paraya kıyıp her iki özelliğe sahip bir ayakkabı tercih etmek, daha fonksiyonel olacaktır.

 

Arkadaşlar bu yazımda, size her hangi bir marka veya model önerisini bilerek yapmıyorum. Bütçeniz elverişli ise alanında isim yapmış markaları tercih etmeniz, sizlerin faydasına olacaktır. Ama asla şunu unutmayın; pahalı trekking ayakkabısı en iyisidir diyemeyiz. En iyisi size en iyi konforu sağlayandır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir