En İyi Gezi ve Seyahat Blogu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kamp Tavsiyeleri
  4. »
  5. Kaya Üstü Yaylası Trekking Parkuru

Kaya Üstü Yaylası Trekking Parkuru

Burak ARGÜÇ Burak ARGÜÇ -
496 0
kayaustu

Kocaeli ‘de yaşadığımız için hepimiz çok şanslıyız sanırım. (Fabrikaları hesaba katmazsak.) Dört mevsim güzellikle dolu bir bölgedeyiz. Bu saklı güzelliklerin birisi de Tepecik ’teki Kaya Üstü Yaylası dır. Kaya Üstü Yaylasını düşünün ki bütün Körfez ayaklarınızın altında. Kocaeli’ndeki doğal yürüyüş parkurları içerisinde manzara güzelliği ve coğrafyası ile öne çıkan keyifli bir parkurdur. Doğa yürüyüşü adına her şey bu parkurda mevcut. Hadi gelin o zaman güzel bir hafta sonu kaçamağı için yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Kaya Üstü Yaylası Nerede?

Kaya Üstü Yaylası Kocaeli’nin Başiskele ilçesinin Tepecik köyünde bulunuyor. Köye gidince manzarasına hayran kalacaksınız. Ormanlık bir alan içerisinde köy havasını solumak için doğru yerdesiniz. Samanlı Dağları’nda köknar ağaçları arasında Tepecik köyünün yaylasıdır. İster köy merkezinde yukarı doğru ilerleyerek, ister İnönü Yaylası tabelalarını takip ederek bu yaylaya ulaşabilirsiniz. Bu arada köye kadar yollar tümüyle asfalt, ulaşım asla gözünüzü korkutmasın. Özel araçlarınızla çok rahat gelebilirsiniz. Yaylaya ulaşmak için araç tercih etmenizi çok önermem.

Kaya Üstü Yaylası ‘na Nasıl Gidilir?

Tepecik köyüne ulaşım her anlamda çok rahat. İster kendi aracınızla isterseniz toplu taşıma ile. Kendi aracımızla gidecekseniz eğer, navigasyona yazmanız yeterli! Sizi varış noktasına hatasız götürüyor. Sakın bu yaylayı ıssız bir yerdeymiş gibi düşünmeyin. Köy merkezinde her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yemek ve kahvaltı için tesisler mevcut. Navigasyonunuz yoksa da İstanbul – Yalova D-100 yolunda Yuvacık istikametine doğru ilerleyip sağda bulunan Yuvacık Barajı sapağından Tepecik tabelaları takip edilerek de köye ulaşabilirsiniz. Yuvacık’a gelince, kime sorsanız size söyler zaten. Gün içerisinde, belli saatlerde çalışan KM26 tabelalı toplu taşımada bulunmaktadır. İzmit merkeze 27 km mesafede olan köye, İstanbul’dan ise yaklaşık 1,5 saatte (128 km) ulaşabilirsiniz.

kayaustu2

Kaya Üstü Yaylası ‘na Ne Zaman Gidilir?

Kaya Üstü Yaylası ‘na her mevsim gidebilirsiniz. Yağmurlu ve karlı havalarda yürüyüş anlamında biraz tehlikeli olabilir. Parkur orman içi toprak araç yolu, patika ve taşlık alan olduğu için kış ayları için çok uygun değil. Kendi adıma en keyif aldığım dönemler ilkbahar ve sonbahar oluyor. Bölge de çok fazla kestane ağaçları mevcut. Kestane zamanı giderseniz, akşam keyifli yiyeceğiniz kestanelerinizi toplayabilirsiniz.

kayaustu3

Kaya Üstü Yaylası Trekking Parkuru

Yürüyüşünüze birkaç farklı noktadan başlayabilirsiniz. “İlk defa yürüyecekler ve kendi araçları ile gelenler için parkur.” Köyün içine aracınızı park ettikten sonra ilk hedefiniz Zirve Dağ Evleri olsun. Buraya ulaşmak için, Aksığın köyü ne dönmeyerek Tepecik istikametine yöneliyorsunuz. Karapınar mahallesi sapağına dönerek Zirve Dağ Evleri’ne ulaşabilirsiniz.  Bireysel olarak gittiğimizde, Zirve Dağ Evleri’nde kahvaltımızı yaparak güne başlıyoruz. Zirve Dağ Evleri ‘nden yaklaşık 2 saatlik çıkışlı bir yürüyüşten sonra, Kaya Üstü Yaylası’na ulaşacaksınız. Parkur tamamen orman içi toprak araç yolu şeklinde. Tabelalar sizleri yönlendirecektir! işinizi garantiye almak isterseniz, yöre halkına yolu tekrardan sorabilirsiniz.

Eğer kestane zamanında oradaysanız, kestane toplaya toplaya yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Kestane toplarken dikkat etmeniz gereken bir detay var! Sakın yöre halkının aşılı kestane ağaçlarına dalmayın. Zaten bahçe içindedir aşılı ağaçlar. Yürüyüşünüze heyecan katmak istiyorsanız, ağaçlık bölgeden yukarı doğru çıkabilirsiniz. Tabii biraz risklidir. Çok tavsiye etmiyorum. Orman yolunu takip ederek Kaya Üstü Yaylası ‘nın güzelliğine şahit olacaksınız. Bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Geri dönüş için aynı yolu kullanıp, aracınızı koyduğunuz Zirve Dağ Evlerinin bulunduğu noktaya ulaşacaksınız. Parkur boyunca birçok noktada temiz su kaynağı bulunmaktadır.

Dipnot: Eğer bu parkuru yapacaksanız, başlangıç ve bitiş noktalarınız aynı olacaktır. Aynı yolu hem gidiş, hem de geliş için kullanacaksınız. Kendi araçları ile gelenler için ve ilk defa trekking yapıyorsanız, bu parkuru tercih ediniz. Size daha çok keyif verecektir.

kayaustu5

Grup Halinde Gelecekler İçin Parkur

Grupla gelenler için uzun parkurumuz şu şekildedir. Araçla Yuvacık Barajı (Kirazdere Barajı) tabelalarını takip ediyoruz. Daha sonra bir miktar devam ettikten sonra ilk yol ayrımı olan sola dönüşü ve köy tabelalarını görebilirsiniz.  Aksığın, Tepecik ve Serindere köyleri tabelalarına doğru dönerek yolumuza devam ediyoruz. Aracımız ile Serindere Köyü Sapağı ‘na kadar geliyoruz. Burada Serindere köyüne dönmeyerek, Tepecik Köyü ve İnönü Yaylası yönüne doğru yolumuza devam ediyoruz. Belli bir kısımdan sonra asfalt yol bitip, orman içi toprak araç yolundan devam ediyoruz. Karşımızda İnönü Yaylası tabelasını görene kadar yola devam ediyoruz. Bu tabeladan orman içine doğru devam eden yol Kaya Üstü Yaylası sapağıdır. Artık araçlarımızdan inip yürüyüşümüze başlayabiliriz. Araçtan indikten sonra kaptanınıza Tepecik Köyü sapağında beklemesini söyleyebilirsiniz.

kayaustu6

Sağdan İnönü Yaylası yönüne saparak, orman yolunu takip ediyorsunuz. Kaya Üstü Yaylası sağınızda kalacak. Buradan orman içine devam ederek yaklaşık 20 dk bir yürüyüş ile Kaya Üstü Yaylası ‘na ulaşabiliriz. Kısa bir yürüyüş olmasına rağmen karşımıza birçok sapak daha çıkacaktır. Rotayı uzatmak biraz da size bağlı, tabelaya gelmeden az daha aşağıda inerek köknar ağaçlarının arasından keyifli bir şekilde yukarıya doğru yürüyebilirsiniz. Tavsiyem bu rotayı bilen biriyle yürümeniz yönünde olacaktır. Belli bir zaman sonra sağınızı solunuz karıştırabilirsiniz.

kayaustu

Kaya Üstü yaylasına ulaştıktan, sucuk ekmek yemeden tabii ki olmaz. sonra burada mola vererek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Daha sonra orman içi toprak yoldan yapacağınız yaklaşık 2 saatlik inişli bir yürüyüş sonrasında Tepecik köyüne ulaşmış olacaksınız. Ortalama yürüyüşünüz 3-5 saat arasında sürecektir. Yürüyüşünüzün çoğu orman içinde geçiyor, dinlenmek için birçok alanınız olacak. Özellikle de dere kenarları.

kayaustu

Bu Yürüyüşte Ne Giyilir?

Bu parkura gelirken, bilekleri saran yürüyüş botunuz olsun. Tercihen Sert ve tırtıklı taban tercih edebilirsiniz. Sakın topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı tercih etmeyiniz. Her ihtimale karşı yedek ayakkabı, çorap, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyalarınız yanınızda olsun. Batonunuz varsa yanınızda olsun, yoksa da dert değil! Ormanda çok fazla dal parçaları bulunmaktadır. Yanınızda yeterli miktarda su ve atıştırmalık bulundurun.  Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susatacaktır.

kocaeli

Kamp Yapılır Mı?

Köyden çıktıktan sonra ormanlık alanda kamp alanları mevcut. Tesis gibi düşünmeyin tabii ki, doğada bir kamptan bahsediyoruz. Dere boyunca da kamp yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Kaya Üstü Yaylası’nın zirve noktasında kamp mümkün değil. Çadır kurabileceğiniz bir alan bulunmamakta. Kamp için İnönü Yaylası daha güzel bir tercih olacaktır. Kampınızı atmak için acele etmeyin. İlk önce keşif yapın, bu bölgede kesinlikle çok güzel kamp alanları bulacaksınız.

kayaustu

Kısa ama orta zor bir yürüyüş parkuru olan Kaya Üstü Yaylası’nın görselliği sizi kendine aşık edecektir. Artık ayrılık vakti geldi. Bu kadar gelmişken, Yuvacık Barajı’nı ve Nüzhetiye Şelalesini görmeyi de unutmayın.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir